Czym kierować się przy zamawianiu nagrobka?

Nagrobek to sposób na upamiętnienie zmarłej osoby i oddanie jej czci, zachowując w pewniej sposób pamięć o niej w materialnej postaci. Mimo smutku i stresu towarzyszącym stracie bliskiego musimy wziąć formalne sprawy w nasze ręce i zająć się zamówieniem nagrobka. Zanim udamy się do zakładu kamieniarskiego, warto zapoznać się z kryteriami wyboru dobrego nagrobka. 

Rodzaj, wymiary i materiał nagrobka

nagrobki z włocławkaWybór nagrobka należy zacząć od określenia jego wymiarów. Warto zaznaczyć, że nie mamy tu całkowitej dowolności, gdyż wszystkie cmentarze posiadają własne regulacje, które determinują dopuszczalne rozmiary nagrobków. Dobrze mieć to na uwadze, chcąc zamówić nagrobki z Włocławka. Decyzję o nagrobku należy zacząć od wyboru jego rodzaju. Możemy zamówić nagrobek pojedynczy, najczęściej spotykany, o wymiarach zewnętrznych 190 × 90 cm, podwójny o wymiarach 200 × 160 cm lub rodzinny dla kilku osób, który najczęściej mierzy 250 × 120 cm. Kolejnym aspektem jest materiał, z którego będzie wykonany nagrobek. Do najczęściej wybieranych i najtrwalszych opcji należą granit, marmur i piaskowiec. Należy wziąć pod uwagę w szczególności ich trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nasza decyzja obejmuje również kolorystkę i wzornictwo pomnika, które są kwestią gustu. Możemy w tym wypadku postawić na ulubione kolory zmarłego. Przy wyborze nagrobka określamy również rodzaj i czcionkę liter, które upamiętnią zmarłego. Dostępne są takie możliwości, jak litery kłute w kamieniu, grawerowane na kamieniu lub metalowe litery nakładane na kamień. W zamówieniu można uwzględnić również opcjonalne dodatki i akcesoria, do których należą krzyże, zdjęcie, wazony na stałe utwierdzone na pomniku czy lampiony. 

Aby mieć pewność, że otrzymamy trwały i estetyczny nagrobek, warto postawić na sprawdzony zakład kamieniarski, który korzysta z wysokiej jakości materiałów. W umowie określamy kolor nagrobka, materiał kamienia oraz wygląd płyty nagrobkowej. Warto wystrzegać się gotowych nagrobków z produkcji chińskich, które niższą ceną kompensują słabą jakość i nietrwałość. 

About the author: Jerzy Kaczmarek