Doświadczony rzeczoznawca majątkowy

W niektórych sytuacjach m.in. w trakcie rozwodu czy planowanego wzięcia kredytu pod zastaw nieruchomości konieczna jest dokładna wycena posiadanego mieszkania, domu czy innych budynków. Samodzielna wycena nie jest brana pod uwagę ani przez banki ani instytucje administracji państwowej. Należy więc podjąć wtedy współpracę z doświadczonym rzeczoznawcą.

Kiedy zatrudnić rzeczoznawcę majątkowego?

rzeczoznawca majątkowy warszawaPrzed udaniem się do biura wybranego rzeczoznawcy najlepiej sprawdzić czy dana osoba posiada odpowiednie uprawnienia i jest wpisana na listę krajowych rzeczoznawców. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko dokument wystawiony przez certyfikowanego rzeczoznawcę ma odpowiednią wartość prawną. Najlepiej też, aby był to lokalny rzeczoznawca majątkowy Warszawa to miasto, w którym tego rodzaju specjalistów działa naprawdę sporo. Czym więc kierować się przy wyborze określonego rzeczoznawcy? Oczywiście w pierwszej kolejności najlepiej sprawdzić opinie na temat jakości i szybkości realizowanych usług. Obecnie w internecie ludzie chętnie dzielą się własnymi doświadczeniami dotyczącymi jakości usług rzeczoznawców, adwokatów czy notariuszy. Dla wielu osób najważniejszy jest tutaj czas realizacji oszacowania wartości danego majątku. Taki dokument należy bowiem przedłożyć w sądzie podczas sprawy rozwodowej, a także w urzędzie skarbowym w przypadku obliczenia podatku od darowizn i spadków. 

Ostatnią sytuacją, w której pomoc rzeczoznawcy może okazać się niezbędna to zaciągnięcie kredytu hipotecznego, którego zabezpieczeniem ma być określona nieruchomość. Tutaj również przedstawiciele banku akceptują wyłącznie dokument sporządzony przez certyfikowanego rzeczoznawcę majątkowego. Jeśli zależy nam na czasie to warto wcześniej dowiedzieć się, które biuro działa ekspresowo.

About the author: Wiesław Hyż