Działalność gospodarcza na terenie Niemiec

Wielu naszych rodaków zdecydowało się podjąć wyzwanie i otworzyło w Niemczech działalność gospodarczą. Jest to krok w pełni uzasadniony biorąc pod uwagę możliwość uzyskania znacznie wyższych zarobków oraz rozszerzenie zasięgu sprzedaży towarów i usług o tak bogaty, stabilny i po sąsiedzku położony rynek jak niemiecki.

Najprostsza forma działalności gospodarczej w Niemczech

gewerba w niemczechNiemcy od lat przyciągają Polaków swoimi ogromnymi możliwościami osiągania znacznie wyższych zarobków niż w kraju. Wielu fachowców z Polski decyduje się na samozatrudnienia po wielu latach przepracowanych w Niemczech na etacie. Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy mogą liczyć na uproszczone procedury zakładania działalności gospodarczej bazując na dyrektywie o swobodnym przepływie osób i usług. Najprostszą formą działalności jest Gewerba w Niemczech, którą otwiera się na podobnych zasadach jak działalność gospodarczą w Polsce. Żeby myśleć o założeniu Gewerby należ przede wszystkim mieć dobry pomysł i następnie pomyśleć o siedzibie firmy, która pod względem lokalowym i wyposażenia będzie odpowiadać profilowi działalności firmy. Ten aspekt może okazać się bardzo istotny podczas pierwszej kontroli. Miejscem, w którym przyjmowane są wnioski o wpis do rejestru podmiotów gospodarczych jest Gewerbeamt. Po złożeniu niewielkiej opłaty i potwierdzeniu tożsamości wniosek zostaje przyjęty, a informacja o nowym podmiocie wędruje automatycznie do urzędu statystycznego, urzędu skarbowego oraz do izby rzemieślniczej. Urząd skarbowy wyśle do przedsiębiorcy formularz, który musi zostać opatrzony informacją o przewidywanych rocznych przychodach i odesłany w ciągu 30 dni. O kwestii kontaktów z niemiecką skarbówką i izbą rzemieślniczą na tym wstępnym etapie warto zasięgnąć więcej informacji.

Przed założeniem firmy w Niemczech należy poświęcić czas na zgłębienie wiedzy podatkowej. Jeżeli nie będziemy w stanie zrobić tego sami należy się zwrócić do firmy doradczej, która za nas załatwi wszystkie formalne sprawy w sposób rzetelny oraz zaproponuje prowadzenie księgowości za pewną opłatą.

About the author: dawidb