Jak przestać wiązać się z toksycznymi osobami?

Gdy po raz kolejny uda nam się uciec z toksycznego związku zaczynamy się zastanawiać co sprawia, że przyciągamy do życia takie osoby i co więcej, że się w nich zakochujemy. Przyczyna tego wciąż powtarzającego się schematu najczęściej leży w naszym dzieciństwie oraz w wychowaniu rodziców, ale aby to zrozumieć należy zgłosić się do profesjonalnego psychologa.

Przepracowanie trudnej przeszłości

rekomendowany psycholog w poznaniuJeżeli mieliśmy wymagających rodziców, którzy zawsze wymagali od nas bycia najlepszymi z najlepszych i perfekcyjnymi, a jednocześnie bardzo rzadko lub wręcz nigdy nie słyszeliśmy od nich powały bądź zadowolenia z naszych osiągnięć bardzo prawdopodobne, że w przyszłości będziemy łatwo pakować się w toksyczne związki. Będziemy lgnąć do równie wymagających osób, które niewiele dają nam w zamian. Czując się niegodnymi i gorszymi będziemy pragnąć im dorównywać, spełniać ich oczekiwania i czekać z nadzieją na dzień, gdy wreszcie zostaniemy za to wynagrodzeni. Takie błędne koło można jednak przerwać dzięki profesjonalnej pomocy, jaką może nam udzielić na przykład rekomendowany psycholog w Poznaniu lub w innym mieście, które tak jak Poznań posiada równie świetnych specjalistów. Podczas psychoterapii wraz ze specjalistą dogłębnie przeanalizujemy wszystkie nasze toksyczne relacje szukając punktów wspólnych oraz powodów ich występowania. Przepracujemy także trudną przeszłość oraz wszystko to, co sprawia, że mamy tendencję do związywania się z takimi osobami.

Osoby, które na swoim koncie mają toksyczne relacje często podkreślają, że nigdy nie czuły mocniejszego uczucia do kogokolwiek innego. Choć osobom tym wydaje się, że tak mocno kochały to tak naprawdę nie była to miłość, a silne przywiązanie czy wręcz uzależnienie. Do tego dochodzą również mechanizmy manipulacyjne, jakimi często posługują się osoby toksyczne. Dlatego jeżeli i my przeżyliśmy taki związek warto umówić się na wizytę do psychologa i przepracować to, aby na przyszłość uchronić samych siebie.

About the author: Łukasz