Jak stworzyć wodospad we własnym ogrodzie?

 

Szum wody wpływa kojąco na zmysły i niesamowicie relaksuje. Jeśli jesteś posiadaczem własnego skrawka zieleni, to z pewnością zastanawiałeś się kiedyś nad wzbogaceniem tego miejsca o żywioł wody. Do wyboru jest wiele możliwości. Poniżej zamieścimy kilka porad, które być może utwierdzą Cię w przekonaniu lub pomogą podjąć decyzję.

Sztuczny wodospad ogrodowy

sztuczne wodospady ogrodoweAby podziwiać wodę spadającą ze wzniesienia, nie trzeba jechać do Zakopanego czy Szklarskiej Poręby. Przy odrobinie chęci i niewielkim nakładzie pracy możemy cieszyć się szumem spadającej wody we własnym ogrodzie. Sztuczne wodospady ogrodowe mają nie tylko walory dekoracyjne, ale są także świetnym wyborem, jeśli mamy już w ogrodzie niewielki zbiornik wodny w postaci oczka wodnego. Woda wpadająca z wysokości poprawi mikroklimat panujący w zbiorniku poprzez dostarczenie tlenu. Jeśli teren naszego ogrodu jest naturalnie pofałdowany, to nakład pracy będzie zdecydowanie mniejszy. Na początek trzeba zaplanować przebieg, a następnie przygotować grunt i potrzebne narzędzia. Przy płaskim terenie spadek wody trzeba będzie stworzyć samodzielnie. Na pewno zastosowanie znajdą tutaj kamienie, zwłaszcza te sztuczne, które nie tylko przykryją folię uszczelniającą dno zbiornika, ale również stworzą barierę dla rosnących pod nią konarów drzew i krzewów, mogących zniszczyć aranżację. Jeśli mamy ochotę, wodospad może być wzbogacony o efekty świetlne, dzięki zastosowaniu specjalnych lamp w najróżniejszych kolorach.

Któż z nas nie lubi spędzać czas w otoczeniu wspaniałej, relaksującej zieleni ogrodów. Współczesne możliwości pozwalają na realizację najbardziej wyszukanych pomysłów w tej kwestii. Popularne dotąd oczka wodne to nie wszystko, na co możemy sobie pozwolić. Obecnie możliwe jest stworzenie nawet wodospadu na własność.

 

About the author: Paulina Szymańska