Jakie akumulatory do łodzi?

 

W łodziach i jachtach używa się specjalnych akumulatorów marine, które są przystosowane do trudnych warunków. Akumulatory tego rodzaju odporne są na wyładowania i przystosowane są do głębokich cykli. Mogą służyć zarówno do rozruchu jak i obsługiwać urządzenia na pokładzie. Należy pamiętać o bezpiecznym ładowaniu tego rodzaju akumulatorów, aby zachować ich żywotność.

Najlepszy akumulator do łodzi

akumulatory marineNowoczesne akumulatory marine wykorzystuje się do łodzi, jachtów czy motorówek. Dostosowane są do używania w ekstremalnych warunkach, odporne są na wstrząsy oraz silne drgania. Akumulatory tego rodzaju muszą być szczelne i hermetyczne. Elektrolit, który znajduje się w ich wnętrzu musi być zabezpieczony przed wyciekiem. Na rynku dostępne są akumulatory żelowe, które mają elektrolit zagęszczony do formy żelu, co sprawia, że płyn nie wycieknie. Innym rodzajem są akumulatory, które mają we wnętrzu specjalną watę szklanką, która pochłania całkowicie elektrolit i również uniemożliwia jego wyciek. Akumulatory marine należy ładować specjalnymi prostownikami, które są do tego celu stworzone. Ładując klasycznym prostownikiem można uszkodzić taki akumulator, ponieważ nie może dojść do jego przeładowania. Specjalne prostowniki do akumulatorów marine posiadają czujnik, a kiedy akumulator jest wystarczająco naładowany taki prostownik po prostu przestaje go dalej ładować. Nowoczesne prostowniki mają również właściwości konserwujące akumulatory. Ładowania takim prostownikiem nie trzeba nadzorować.

Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc akumulatora marine do urządzenia, które ma zasilać. Poza tym warto wziąć pod uwagę, że aby zachować długą żywotność takiego akumulatora należy ładować go tylko specjalnym prostownikiem, który nie spowoduje jego zniszczenia.

 

About the author: dawidb