Kto działa w zespole Scrum?

Choć z założeń Scrum miał służyć jedynie usprawnieniu wykonywania projektów w branży IT, metodyka ta zyskała dużą popularność i coraz częściej jest wdrażana także w innych branżach. Jej podstawowym zadaniem jest bowiem stworzenie produktu (którym może być na przykład oprogramowanie) w sposób efektywny i szybki.

Członkowie zespołu Scrum

scrum master wrocławOczywiście oprócz oprogramowania, produktami mogą być też inne rzeczy – nie tylko materialne, ale to przecież również video podcast czy kampania marketingowa. Dzięki Scrumowi, możemy na bieżąco śledzić, w którym miejscu znajduje się dany członek zespołu oraz na jakim etapie są wszystkie prace. Scrum umożliwia dobrą współpracę – sprawia, że komunikacja między członkami zespołu jest na najwyższym poziomie. Oczywiście aby Scrum był skuteczny, w zespole muszą znaleźć się określone osoby. Wśród nich wymienia się Scrum Master Wrocław jest miastem, w którym można wziąć udział w certyfikowanych szkoleniach, aby zdobyć umiejętności, którymi powinien wyróżniać się właśnie Scrum Master. To właśnie on bowiem nadzoruje prace zespołu deweloperskiego, który jest odpowiedzialny za rozwój danego projektu. Ostatnią osobą jest Właściciel produktu – choć nie bierze on udziału w pracach, ma największą władzę – w końcu to dla niego tworzony jest produkt i ma prawo zarządać zmian w dowolnym momencie pracy zespołu, aby produkt był całkowicie zgodny z tym, co on sobie wyobraził. Sam proces Scrum polega na tym, że zespół deweloperski działa tak zwanymi sprintami, czyli krótkimi cyklami, podczas których wykonuje się konkretne zadanie mające na celu uzyskanie kolejnej wersji produktu.

Po zakończeniu każdego cyklu (który trwa zazwyczaj miesiąc) rezultaty prac są przedstawiane właścicielowi – dzięki temu wie on zawsze, co dzieje się z jego produktem. Wraz z kolejnymi cyklami zespół dąży do tego, aby spełnić wszystkie potrzeby i oczekiwania właściciela.

About the author: Paulina Szymańska