pomiary drgań

Na czym polegają pomiary drgań?

Od dwóch lat pracuję w dużym przedsiębiorstwie wykonującym badania diagnostyczne, serwis maszyn i urządzeń oraz różnego rodzaju ekspertyzy. Praca ta jest pełna wyzwań, co czyni ją w sumie całkiem ciekawą.

Pomiary drgań w siedzibie zleceniodawcy

pomiary drgańZazwyczaj świadczymy nasze usługi w stolicy, choć zdarzają nam się także dalsze delegacje, ponieważ nowoczesne pomiary drgań lub badania nieniszczące wykonujemy w siedzibie zleceniodawcy. Zwłaszcza te drugie cieszą się dużą popularnością ponieważ dzięki nim diagnostyka maszyn odbywa się w bezpieczny i skuteczny sposób. Wszystko zależy od tego jaką metodę wybiera klient, a mamy ich sporo w swojej ofercie. Badania nieniszczące można wykonywać: ultradźwiękowo, wizualnie, radiograficznie, penetracyjnie, spektroskopowo, staloskopowo oraz w sposób magnetyczno-proszkowy. Cały czas nie mamy jednak pełnej ekipy, ponieważ diagnostyka maszyn oraz badania złączy i materiałów wymagają wyszkolonej kadry. Szkolenie personelu badań z kolei nie należy do najprostszych i najtańszych. Dodatkowo szkolenie VT i PT nie wymaga konkretnych zaświadczeń, ale już przy RT kandydat nie może mieć przeciwwskazań do pracy przy promieniowaniu jonizującym. Podczas naszej pracy korzystamy z niezwykle zaawansowanych technik i sprzętu, co daje nam możliwość wykonywania niezwykle precyzyjnych kontroli. Często wykorzystywany jest na przykład spektometr PMI, który pozwala na wysokiej jakości badanie składu chemicznego. W trakcie mojej aktywności zawodowej odwiedziliśmy już bardzo wiele spółek i firm zajmujących się szeroko rozumianym przemysłem.

Dopiero przeprowadzane ekspertyzy i kontrole uświadamiają mi jak ważne dla całego przemysłu jest zajęcie jakie wykonujemy. W przyszłości sam zamierzam doskonalić swój fach i uczyć zawodu potencjalnych kandydatów na oferowane przez nas stanowiska.

About the author: Kamila Zastała