Nowoczesna izolacja termiczna domu

Odpowiednia termoizolacja budynku to podstawa nie tylko w domach energooszczędnych i pasywnych, ale we wszystkich budynkach mieszkalnych. Zastosowanie dobrych materiałów gwarantuje oczekiwany efekt cieplny niezależnie od warunków atmosferycznych. Warto zwrócić uwagę także na możliwość termomodernizacji nawet starych kamienic oraz budynków historycznych, wszystko dzięki nowoczesnym materiałom ociepleniowym.

Zastosowanie płyt izolacyjnych

płyty izolacyjne pirDopasowany do warunków i potrzeb materiał na termoizolację budynku może istotnie wpłynąć na późniejsze rachunki za ogrzewanie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie przywiązywano dostatecznej uwagi do ocieplenia, przede wszystkim za sprawą niskich cen wszechobecnego węgla używanego niemal wszędzie w celach opałowych. Obecnie odchodzi się od węgla i szuka innych źródeł opału, nie wpływających niekorzystnie na środowisko naturalne. Stanowisko proekologiczne wpłynęło również na podejście do ocieplania nowych inwestycji. Im skuteczniejsza warstwa izolacyjna, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzania budynku. Dlatego też producenci materiałów izolacyjnych wciąż przeszukują nowe technologie i ulepszają już istniejące produkty. Obecnie jednym z najlepszych materiałów do termoizolacji są płyty izolacyjne pir. Są to płyty składające się głównie z pianki poliuretanowej, o otwartej lub zamkniętej budowie komórek. Warto wspomnieć, że te o budowie zamkniętokomórkowej tworzą najlepszą izolację, nie chłonąc jednocześnie wilgoci. Płyty izolacyjne pir posiadają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, oscylujący w okolicach 0,020 – 0,027 w zależności od grubości. Parametry te sprawiają, że materiał ten jest zdecydowanym numerem jeden na rynku materiałów izolacyjnych.

Termoizolację z nowoczesnych płyt można wykonać na ścianach zewnętrznych, na dachach płaskich i tarasach nad pomieszczeniem oraz na podłogach na gruncie. Wszystko to dzięki doskonałej wytrzymałości na ściskanie. Bardzo często materiał ten wykorzystywany jest do poprawy niedostatecznej izolacji w starych budynkach, a także w termomodernizacji kamienic czy budynków historycznych.

About the author: Karolina