Nowoczesna matryca dyskowa

W czasach, gdy firmy zarówno duże jak i niewielkie stawiają na coraz większą komputeryzację i rozwój automatyki, niezawodny sprzęt komputerowy jest koniecznością. Niestety, nawet najbardziej renomowane podzespoły bywają zawodne, dlatego coraz częściej stosuje się bardziej zaawansowane metody użytkowania sprzętu komputerowego.

Matryca zamiast dysku twardego

macierz dyskowaPodzespoły komputerowe, a zwłaszcza dyski twarde, to urządzenia stosunkowo delikatne i podatne na uszkodzenia w wypadku intensywnego użytkowania. W przypadku awarii nawet jednego dysku w firmowej serwerowni, istnieje ryzyko utraty znacznej ilości danych i powstania dalszych uszkodzeń. Dlatego wiele firm coraz częściej stosuje matryce, zamiast zwykłych dysków twardych. Matryca, lub macierz dyskowa, tworzona jest z kilku zwykłych dysków twardych połączonych ze sobą kontrolerem tak, by system komputerowy rozpoznawał je jako jeden duży dysk. Jest ona zabezpieczona przed ewentualnymi uszkodzeniami, gdyż na każdym pojedynczym dysku istnieje skompresowana kopia danych zapisanych na matrycy, więc nawet w wypadku awarii jednego lub kilku dysków, uszkodzenie lub utrata danych nie stanowi problemu. Również same przechowywane dane są mniej podatne na uszkodzenia podczas zapisywania, gdyż system dzieli zapisywane pliki na partycje, składowane osobno na wielu dyskach matrycy. Zapobiega to także nadmiernemu zużyciu pojedynczych dysków.

Poszczególne dyski uruchamiane są w momencie zapisu danych, w przeciwieństwie do ciągłego działania w wypadku użycia tradycyjnego dysku twardego.Koszt samej matrycy wynosi tyle, ile jej części składowe, a oprogramowanie do łączenia dysków w macierz dostępne jest w wielu wersjach od wielu producentów, w zależności od zastosowania i rodzaju używanych dysków twardych.

About the author: Błażej Kotomski