Oflisiarka w wyposażeniu tartaku

Obróbka drewna na dużą skalę wymaga specjalistycznych narzędzi i maszynerii. Tartaki wyposażane są w coraz nowocześniejsze urządzenia, które pozwalają na szybką i sprawną pracę. Wśród nich wymienić można nie tylko piły i obrzynarki, ale też oflisiarki, które są jednymi z podstawowych maszyn wykorzystywanych w zakładach zajmujących się obróbką drewna.

Działanie oflisiarki i zastosowanie oflisów

profesjonalna oflisiarkaKażdy współcześnie działający tartak, jest wyposażony w wiele różnych maszyn, z których każda odpowiedzialna jest za jakąś istotną część procesu obróbki drewna. Każdy wie o piłach, jednak poza nimi, w zakładzie musi znaleźć się również profesjonalna oflisiarka, aby móc w ogóle zacząć większość prac. Urządzenie to służy do obrzynania zaokrąglonych krawędzi kłód drewna. W ten sposób powstają tak zwane oflisy. Większość zakładów przerabia je na drobne listwy lub wycina z nich niewielkie deski. Zauważyć jednak można, że znajdują one coraz to nowsze zastosowania, zwłaszcza w branży meblarskiej. Od lat widać bowiem tendencję na wykorzystywanie rzeczy, które postrzegane były przez długi czas jako nieprzydatne odpady produkcyjne. Oflisiarki zostawiają jedną z krawędzi powstałego oflisu zaokrągloną, druga natomiast ma płaską powierzchnię. Jest to więc doskonała baza do stworzenia blatu stołu czy krzeseł. Surowość powierzchni okrągłej nadaje takim meblom dodatkowego uroku.

Oflisiarki to urządzenia niezbędne do działania współczesnego tartaku. Obrzynają one zaokrąglone krawędzie kłód, aby można z nich było później wytworzyć deski. Powstałe w ten sposób oflisy, które najczęściej stawały się materiałem na listewki, obecnie znajdują swoje zastosowanie w meblarstwie. Ich kształt i wygląd sprawia, że przerabia się je na eleganckie, współczesne meble.

About the author: Krystian