Potrzebowałam cewników do odsysania

 

Kilka tygodni temu moja córka miała wypadek. Od tego czasu ma problemy z odkrztuszaniem wydzieliny z płuc i oskrzeli. Posiada rurkę w tchawicy, którą można podłączyć pod cewnik do odsysania i w ten sposób zapobiec powstaniu zapalenia płuc i ułatwiać jej oddychanie. Po kilku tygodniach w szpitalu pojawiła się szansa na przewiezienie córki do domu, ale najpierw musiałam zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt medyczny.

Jak działają cewniki do odsysania wydzieliny?

cewnik do odsysaniaJedną z najważniejszych rzeczy były właśnie takie cewniki. Jeszcze zanim córka wyszła ze szpitala, kupiłam w aptece cały komplet, który miał mi wystarczyć na ponad miesiąc opieki nad nią. Taki cewnik do odsysania działa bardzo prosto. Nauczyłam się jego działania w szpitalu. Taki cewnik składa się z rurki, którą wprowadza się do tchawicy dziecka. Wydzielina jest wypompowywana z dróg oddechowy do specjalnego worka, który ją gromadzi. Wykonany jest on z silikonowego lub lateksowego tworzywa. Silikon jest tańszy, ale zaletą tworzywa lateksowego jest to, że jest on trwalszy, bardziej wytrzymały, a do tego hipoalergiczny.  Jest to produkt jednorazowy, dlatego musiałam zakupić sporo takich cewników. Córka wymaga bowiem, aby odsysać wydzielinę z jej dróg oddechowych co najmniej kilka razy dziennie. Podczas odsysania ważne jest aby wywołać w chorej osobie odruch kaszlu, wtedy wydzielina znacznie łatwiej spływa.

Są również inne sposoby na to, aby odessać wydzielinę osobie, która nie posiada samoistnego odruchu kaszlu, ale z tego co powiedział mi lekarz cewnikowanie działa najlepiej. O czym przekonałam się, już wkrótce kiedy zabrakło mi cewników i zanim mąż poszedł do apteki po nowy zapas musiałam odessać córce wydzielinę ręcznie. Na szczęście są to produkty tanie i łatwo dostępne.

 

About the author: Ewelina Lisiczka