Rodzaje laserów do obróbki i cięcia

 

Obecnie w przemyśle dużą popularność zyskują maszyny laserowe. Służą one do wycinania drobnych elementów o dowolnych kształtach z małymi detalami i grawerami z różnego rodzaju materiałów. Dzięki nim produkcja biżuterii, materiałów reklamowych i elektroniki stała się szybsza i łatwiejsza.

Właściwości i zastosowanie laserów tnących

fiber laserWyróżnia się kilka podstawowych rodzajów laserów. Pierwszy z nich, to laser wanadowy. Wykorzystuje się go głównie do grawerowania i znakowania metali, w różnych kolorach. Stal znaczy na czarno, niebiesko, biało, żółto, pomarańczowo, złoto i czerwono. Aluminium na czarno i biało. Działa on w technologii, pozwalającej łączyć grawer ze znakowaniem, czego efektem jest grawer o wysokim kontraście. Używa się go na przykład do nanoszenia znaków diakrytycznych na klawiaturach albo do znakowania produktów reklamowych, takich jak, długopisy, pendrive’y czy zapalniczki. Drugim jest laser gazowy węglowy. Wykorzystywany jest on głównie do obróbki materiałów niemetalowych. Najczęściej są to: drewno, szkło, papier, tekstylia, tworzywa sztuczne, akryl, skóra, kamień, folia. Rzadziej służy do cięcia stali nierdzewnej, aluminium i gumy. W butikach można kupić bieliznę bezszwową, ciętą właśnie laserem węglowym. Kolejnym typem jest fiber laser, z grupy laserów na ciele stałym. Służy on do obróbki metali zwykłych i powlekanych oraz tworzyw sztucznych. Najlepiej radzi sobie z wycinaniem detali z cienkiej blachy. Może być wykorzystywany też do grawerowania metali, znakowania ich metodą wyżarzania i do znakowania tworzyw sztucznych metodą kontrastu.

Ostatnim typem są lasery krystaliczne, które również są na ciele stałym. Jednym z nich jest na przykład Nd:YAG, czyli granat itrowo – glinowy domieszkowany neodymem. Świetnie sprawdza się w obróbce tworzyw sztucznych, metali zwykłych oraz powlekanych, a także ceramiki.

 

About the author: Andrzej Bąk