Samodzielne wykorzystanie materiałów ściernych

Czasami do oczyszczenia powierzchni metalu nie wystarczą środki chemiczne. Okazać się może, że jedynym rozwiązaniem na pozbycie się resztek farby lub rdzy, będzie starcie ich za pomocą odpowiednich narzędzi albo past. Te drugie można zrobić samodzielne za pomocą posiadanego nośnika i materiału ściernego.

Jak wykonać pastę ścierną?

ścierniwoJeżeli chcąc oczyścić powierzchnię, zdecydujemy się na zastosowanie materiałów ściernych, warto zastanowić się, co okaże się w danym przypadku najlepsze. Drobnoziarniste papiery ścierne czy gąbki poradzą sobie w większości przypadków, jednak do drobnych elementów, to właśnie pasta może być najlepszym rozwiązaniem. Nie trzeba jej kupować jeśli potrzebujemy jej niewielką ilość. Wystarczy nośnik, którym może być tłuszcz zwierzęcy lub parafina oraz materiał ścierny, czyli ścierniwo. Tych może być wiele, a do najpopularniejszych należą korund, diament, pumeks i kreda. Ziarna ścierniwa muszą mieć odpowiednią grubość, dostosowaną do zadania, jakie ma spełnić. Dostać je można w sklepach budowlanych. Wystarczy dodać je do nośnika w ilości, która zapewni pożądaną konsystencję i przystąpić do oczyszczania powierzchni. Nakładając taką pastę na ściereczkę i intensywnie pocierając, można pozbyć się uporczywych zanieczyszczeń. Pastę można wykorzystać także do polerowania powierzchni, jednak wtedy należy się zaopatrzyć w szczególnie drobne ścierniwo.

W przypadku powierzchni niewielkich lub takich, do których dostęp jest utrudniony; aby doczyścić ślady korozji lub wyrównać powierzchnię, zwykły, drobnoziarnisty papier ścierny może nie wystarczyć. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w specjalistyczną pastę ścierną. W razie potrzeby można też samodzielnie wykonać ją z odpowiedniego nośnika i drobnego ścierniwa.

About the author: rabartosz