Składzik na drewno

Wiele osób budujących własny dom rozważa montaż kominka w salonie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kominek dodaje niepowtarzalnego klimatu każdemu pomieszczeniu, w którym się znajduje. Oczywiście oprócz plusów są też minusy posiadania kominka, a jednym z nich jest konieczność przygotowywania i magazynowania drewna opałowego. Przy dobrej organizacji można ten proces przejść z przyjemnością.

Budowa wiaty na drewno

wiaty drewnianeJeśli mamy sporą działkę, możemy pomyśleć o budowie wiaty. Wiata ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest przechowywanie drewna do palenia w kominku. Wszystkie wiaty drewniane charakteryzują się tym, że drewno się pod nimi nie kisi, ponieważ z racji braku ścian bocznych powietrze swobodnie przepływa pod wiatą. Ułożone pod wiatą drewno bardzo dobrze się suszy, co sprawia, że idealnie nadaje się do palenia w kominku. Dzięki temu, że w kominku będziemy palić suchym drewnem, będziemy mieli do usunięcia minimalną ilość popiołu przy niemal zerowym zadymieniu salonu podczas dokładania drewna do paleniska. Konstrukcja wiaty nie jest skomplikowana i niemal każdy może samodzielnie postawić wiatę. Wystarczy obejrzeć w internecie filmy instruktażowe. Każda wiata musi posiadać konstrukcję nośną, którą wykonuje się z krokwi o określonym przekroju. Plusem wiat jest to, że do pewnej ich wielkości można je postawić bez żadnego zezwolenia, a jedynym obowiązkiem inwestora jest zgłoszenie tego faktu do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania.

Wiatę można zbudować z odpadów pobudowlanych. Często po budowie zostaje nam sporo drewna konstrukcyjnego i płyt osb. To idealne materiały, by zbudować z nich wiatę. Dzięki temu, że materiały mamy z odzysku, nie poniesiemy praktycznie żadnych kosztów, a nasze drewno kominkowe będzie przechowywane w idealnych warunkach.

About the author: Tamara Arciuch