Ustawienia rodzinne Berta Hellingera

Od kilku lat wielu ludzi borykających się z problemami natury zdrowia psychicznego nie wstydzi się szukać pomocy u specjalisty. Wielu szuka pomocy u psychoterapeutów, psychologów czy psychiatrów.

Metoda ustawień systemowych

ustawienia systemowe berta hellingeraOprócz starych metod powstaje wiele nowych technik radzenia sobie z problemami natury psychicznej. Wielu słusznie twierdzi, że nasza przeszłość ma wpływ na teraźniejszość, a nawet i przyszłość. To w jakim kierunku idziemy nie jest przypadkowe. Do takiego wniosku doszedł również niemiecki psychoterapeuta  Bert Hellinger, który jest twórcą metody ustawień rodzinnych. Metoda ta ma za zadanie uporządkować skomplikowane lub zerwane więzy rodzinne, które łączą ludzi, ale również mają wpływ na ich losy. Terapia odbywa się w grupie. Osoba chcąca uporządkować swoje relacje z bliskimi staje przed obcą osobą, która symbolicznie reprezentuje daną osobę z rodziny. Metoda niemieckiego psychoterapeuty opiera się na teorii widzącego pola, która mówi o tym że obcy człowiek symbolizujący kogoś z rodziny odczuwa te same emocje co dana osoba, choć nic o nie nie wie i jej nie zna. Metoda ta mówi także o tym, że ludzie żywi powiązani są z członkami rodziny dawno już nieżyjącymi. Nawet i te relacje należy wyjaśnić, aby uwolnić się od swoich dotychczasowych problemów. Ustawienia systemowe berta hellingera cieszą się niesłabnącą popularnością. Metoda ta popularna jest wśród osób poszukujących alternatywnych metod leczenia problemów psychicznych oraz emocjonalnych. W większych miastach znaleźć można warsztaty, które pozwalają na uczestnictwo w ustawieniach systemowych.

Głównym celem ustawień jest pojednanie, zrozumienie i wybaczenie członkom rodziny. Niezależnie od tego czy dane osoby żyją czy są zmarłe należy wybaczyć, aby móc pozbyć się problemów emocjonalnych oraz psychicznych.

About the author: Bożena Jędrzejczyk