Wakacje w Powidzu

W samym sercu Kujaw, osiemdziesiąt kilometrów od Poznania, czterdzieści od Konina, trzydzieści od Gniezna i w zasięgu wyprawy rowerowej od Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, leży niepozorna miejscowość Powidz. Położona malowniczo nad jeziorem Powidzkim, kusi czystym powietrzem, sąsiedztwem leśnych terenów i malowniczą strzeżoną plażą położoną na cyplu.

Nocleg w wiejskiej chacie

noclegi PowidzPowidz to miejscowość licząca zaledwie około tysiąca mieszkańców. Nie ma tu wykwintnych hoteli, ale są schludne pensjonaty, kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne, które oferują różne atrakcje pod wspólnym szyldem – noclegi Powidz. Szczególnie godne polecenia są właśnie gospodarstwa agroturystyczne, w których panuje niepowtarzalna atmosfera wielkopolskiej wsi. Są do wynajęcia domy kryte strzechą, drewniane, na uboczu i bliżej centrum miejscowości, ale nawet w tych zaznamy spokoju i sielskiej ciszy. Podwórka oferują miejsca do zabawy dla dzieci, huśtawki, piaskownice, ale także boiska sportowe i obowiązkowo miejsce na ognisko lub grilla z zadaszoną wiatką, pod którą można spędzić nawet pół nocy na świetnej zabawie. No i obowiązkowo zwierzęta, zarówno te gospodarskie, jak krowy, gęsi czy króliki, po egzotyczne jak fretki i nutrie. W wielu gospodarstwach znajdziemy także konie do jazdy po maneżu lub w terenie. Dla urozmaicenia pobytu warto wybrać się na zwiedzanie ciekawych miejsc w okolicy, jak choćby wspomniany na wstępie Biskupin, Mysia Wieża w Kruszwicy, zabytki Gniezna, czy Bazylika w Licheniu.

Kilka dni, czy nawet pełne dwa tygodnie wypoczynku w Powidzu naładują baterie na cały rok, a przy tym na pewno nie uszczuplą znacząco portfela. Nie jest to popularny kurort, w którym roi się od krzykliwych turystów, ale zalety ma jak każda malownicza miejscowość rekreacyjna. 

About the author: Tamara Arciuch